DUYURULAR :
  • “ Modoko Life yeni sayısı yayında! Tükenmeden hemen almanızı öneririz. “
  • “ Modoko Life Exclusive D&R'da... “
  • “ Ve Dergimiz 3 Yaşında! “
GERİ DÖN

Volkswagen Binek Araç, amiral gemisi Passat’ın sekizinci neslini tanıttı...

Ona bakanlar otomobilin geleceğini görecek
 
Volkswagen Binek Araç, amiral gemisi Passat’ın sekizinci neslini tanıttı. Yenilikçi tasarımı ile bir önceki nesle göre 85 kg’a kadar daha hafif olan Yeni Passat, tasarımından teknolojisine tamamen yenilendi. Yeni Passat yeni nesil motorlarıyla bir önceki jenarasyona oranla yüzde 20’ye varan düşük yakıt tüketimi verilerine ulaşıyor. 
 
 
Yeni Passat’ta İkincil Çarpışma Freni, (Multi Collion Brake), Fatigue Detection (Yorgunluk Tespit Sistemi) ve Anahtarsız Çalıştırma Sistemi (Keyless Go) gibi birçok teknoloji tüm donanım paketlerinde standart olarak sunuluyor. 
 
Djital gösterge paneli “Active Info Display” teknolojisini kullanan ilk Volkswagen olan Yeni Passat’ta, Trafikte Sürüş Asistanı “Traffic Jam Assist”, Yaya Algılama Asistanı “Pedestrian Detection” ve Acil Durum Asistanı “Emergency Assist” gibi Premium sınıfta dahil ilk kez kullanılan birçok yeni sürüş destek sistemleri opsiyon olarak alınabiliyor.
 
Volkswagen’in Premium algısını daha yükseğe taşıyacak olan Yeni Passat, 69 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa çıktı.
 
Volkswagen Binek Araç’ın ilk kez 1973 yılında kullanıcılar ile buluşan modeli Passat, elde ettiği 22 milyondan fazla satış adediyle, bugüne kadar en çok satılan Volkswagen modeli olarak markanın Amiral Gemisi unvanını aldı. Sekizinci nesliyle ilk kez sergilenen Yeni Passat, tamamen yenilenen dış tasarımı, verimli motorları, yeni sürüş destek sistemleri ve artan donanım seviyesiyle öne çıkıyor. 
 
Dinamik ve güçlü dış tasarım
 
Yeni Passat’ın zamandan bağımsız tasarımının en kuvvetli göstergesi olan kapı kollarıyla entegre derin omuz çizgileri, yeni Volkswagen tasarım DNA’sının ne derece dinamik ve sportif bir yapıya ulaştığının sinyallerini veriyor. Genel hatlarıyla çağın tasarım anlayışını yeniden belirleyen Yeni Passat modelinde, modüler çapraz matris (MQB) şasi kullanıldı ve bu sayede dinamik oranlar elde etmek mümkün oldu. Bu sayede 79 mm uzayan aks mesafesi genişleyen hacmin temelini oluşturdu. 
 
Oldukça keskin hatlara sahip Yeni Passat, eşsiz omuz çizgisi, kapı omuzlarına konumlandırılan dış aynaları, yeni LED far seçenekleri ve 19 inçe kadar sunulan alüminyum alaşımlı jantlar gibi detaylarıyla oldukça dinamik ve sportif görünüm sergileyerek artık genç kullanıcılara da hitap ederken ayrıca daha güçlü bir duruş sergiliyor. Aynı zamanda artan aks mesafesi ve yeni ölçüleriyle, Yeni Passat Premium segment konfor standartlarını da yeniden tanımlıyor. 
 
LED Farlar ile yol gösteren teknolojiler
 
Yeni Passat’ın karakterini yansıtan ön tasarımı da tamamen yenilendi. Farların içine kadar devam eden geniş krom şeritler, entegre ön sis farları ve geniş havalandırma girişi ile birleştiğinde, ön bölüme dinamik bir görünüm kazandırıyor. İki farklı yeni LED ön far seçeneği ve geniş alüminyum jant opsiyonları da bu dinamik görümünü pekiştiriyor. Yeni Passat’ın arka tasarımındaki, sportif öğelerine sahip arka tampon, aerodinamik bagaj çıkıntısı, geniş arka reflektörler ve R-Line donanım ile opsiyonel olarak sipariş edilebilen Trapezoid egzoz uçları bu dinamizmle bütünleşiyor. Trendline donanımdan itibaren standart olarak sunulan LED Stop lambaları da Yeni Passat’ın tarzını ortaya koyuyor. Highline’da standart olarak sunulan High LED Stop lambaları estetik tasarımı ve animatif özellikleri ile de yollarda dikkatleri üzerinde toplayacak. 
 
Volkswagen’de bir ilk: Dijital Gösterge Paneli 
 
Yeni Passat’ın iç tasarımı da kullanım kolaylığı, estetik ve teknoloji ile şekillendi. Yeni nesil elektromekanik servo direksiyona ve en son nesil bilgi ve eğlence sistemlerine sahip Yeni Passat, Volkswagen’in Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display”’i kullanan ilk modeli oldu. Segmentinde ilk olan 12.3 inç yüksek çözünürlüklü TFT ekranın yer aldığı, kullanıcı tercihlerine göre yapılandırılabilir gösterge panelinde, hız göstergesi, devir saati ve yol bilgisayarı bilgilerinin dışında, Navigasyon haritası da ekranda 2D veya 3D olarak yer alabiliyor. Dinamik menü geçişlerine sahip sistemde örneğin harita aktive edildiğinde hız göstergesi ve devir saati küçülerek haritaya geniş bir yer açılıyor. 
 
Yeni Passat ile ilgili tüm verilerin görüntülendiği bu sistem sadece Infotainment sistemi Discover Pro ve Navigasyon Sistemi ile birlikte opsiyonel olarak sunuluyor.
 
Diğer yandan Yeni Passat’ın iç tasarım unsurları incelendiğinde dikkati çeken ve orta konsol boyunca uzanan havalandırma dekoru yapısı, karakteristik bir görünüm ortaya koyarken geliştirilmiş tasarımı sayesinde artan performansı ve daha sessiz olması ile öne çıkıyor. 3 bölgeli otomatik klima “Klimatronik” sisteminde ön kol desteğinin arkasında yer alan kontrol mekanizması yardımıyla, Highline donanım seviyesinde arka koltuktaki yolcular tarafından da ayarlanabiliyor
 
 
Otonom sürüşe bir adım kaldı
 
Yeni Passat, gelişmiş sürüş destek sistemleriyle de, otonom (sürücüsüz) sürüş teknolojisine bir adım daha yaklaşıyor. Bunlardan ilki olan Trafikte Sürüş Asistanı “Traffic Jam Assist”, aracın hızının saatte 60 kilometre altında olduğu durumlarda devreye giriyor. Bu sistem, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi “ACC”, Ön Bölge Asistanı “Front Assist” ve Şerit Takip Asistanı “Lane Assist” ile birlikte çalışarak, trafiğin sıkışık olduğu durumlarda aracın gaz ve frenini otomatik olarak devreye girmesini sağlıyor. Böylece trafiğin sıkışık olduğu durumlarda, araç yarı otonom sürüş gerçekleştirirken, sürücüye de arkasına yaslanıp sürüşten keyif alması kalıyor. 
 
Yaya Algılama Asistanı “Pedestrian Detection” da, aracın rotası üzerinde veya kenarında bir yaya tespit edildiğinde, görsel ve sesli olarak sürücüyü uyarıyor. Gerektiği durumlarda ise, acil olarak frenleme yapıyor. Şerit Takip Asistanı “Lane Asisst” ve Adaptif Hız Sabitleyici “ACC” ile entegre olarak çalışan ve dünyada ilk kez Yeni Passat’ta sunulan Acil Durum Asistanı “Emergency Assist” ise,  sürücünün uzun süre sürüşe herhangi bir tepki vermediği durumlarda devreye giriyor. Sürücü önce görsel ve sesli uyarılar ile uyarılarak, dikkatinin geri kazanılması amaçlanıyor. Sürücü hala bir tepki vermiyor ise, sistem otomobili hareketsiz kalana kadar yavaşlatıyor. 
 
Türkiye’de 5 farklı motor seçeneği ile satılıyor
 
Yeni Passat’ın tamamen yenilenen yeni motorları, bir önceki nesle göre ortalama yüzde 20 daha az yakıt tüketiyor. Tüm motor seçeneklerinde Start/Stop sistemi ile fren enerjisi geri kazanım sisteminin bulunduğu Yeni Passat’ın Türkiye’de, ilk etapta Bluemotion teknolojili
2 benzinli ve 3 dizel motor seçenekleri satışa sunulacak. 
 
Yeni Passat’ın 125 PS ve 150 PS güç üreten 1.4 TSI motora sahip benzinli modelleri, Manuel ve DSG şanzıman seçenekleri ile sunulacak. 1.4 TSI 125 PS Man. motora sahip Yeni Passat, 100 kilometrede ortalama 5.3 litre yakıt tüketimine sahip. Diğer yandan Aktif Silindir Yönetimi “ACT” sistemine sahip 1.4 TSI 150 PS motor ise, 100 kilometrede ortalama 4.9 litre yakıt tüketiyor. 
 
Yeni Passat’ın dizel motor seçeneklerinden ilki, 120 PS güç üreten 1.6 lt TDI olacak. Tüm donanım seçeneklerinde Manuel ya da DSG şanzıman ile sunulabilen bu motor 250 Nm tork üretirken, 100 km’de sadece 3.9  lt yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. 2.0 TDI motora sahip Yeni Passat ise, 150 PS güç üretiyor. Sadece DSG şanzıman ile birlikte sunulan bu motor seçeneği 100 kilometrede ortalama 4.5 litre yakıtla yetiniyor. Bu motor seçeneği sadece Comfortline ve Highline donanım paketiyle alınabilecek. 
 
Yeni Passat’ın 2.0 TDI motora sahip bir diğer versiyonu ise 190 PS güce sahip. Sadece Highline donanım paketiyle alınabilecek bu motor versiyonu, sportif sürüş ve yakıt verimliliğini buluşturuyor. 
 
1.6 TDI 120 PS DSG ve 2.0 lt TDI 190 PS DSG versiyonları Aralık ayı içinde satışa sunuldu.  Diğer tüm motor seçenekleri de 2015 yılı ilk çeyreği sonuna kadar satışa sunulmuş olacak.
SOSYAL MEDYA
DİĞER HABERLER
GELECEK SAYIDA
Yukarı Dudullu Mah. Modoko Mobilyacılar Sitesi - Ümraniye/İSTANBUL
2015 © Copyright © Modoko. Tüm hakkı saklıdır. Materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.