DUYURULAR :
  • “ Modoko Life yeni sayısı yayında! Tükenmeden hemen almanızı öneririz. “
  • “ Modoko Life Exclusive D&R'da... “
  • “ Ve Dergimiz 3 Yaşında! “
GERİ DÖN

TATİLİ YAŞAMINIZIN BİR BÜTÜNÜ HALİNE GETİRMENİN MEKANI DATÇA…

Yunan mitolojisine konu olmuş, Gökova ve Hisarönü körfezleri arasından Ege Denizi'ne uzanan, eşsiz güzellikte bir kıyı ilçesi; Datça...

 

 

Datça, Ege’nin nadide incilerinden biri… Oksijen bakımından dünya ikincisi olması, tarihçi Strabon, "Tanrı, yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, Datça Yarımadası'na bırakır," sözleriyle de perçinlenmiş. Gerçekten de kendine özgü coğrafyası, hâlâ doğallığını koruyan kıyıları, kumulları, zengin su altı yaşamı, bitkileri ve yaban hayatı ile Datça Yarımadası olağanüstü ve görülmeye değer. Dalaman Havaalanına 160 km uzaklıktaki Datça’ya çevre şehirlerden otobüsle ya da Bodrum’dan kalkan feribotlarla da ulaşmanız mümkün.

Özellikle son yıllarda büyük şehirlerden yoğun miktarda göç alan Datçadenince akla ilk gelenler ise bal, badem ve balık. Begonvillerle süslenmiş taş evler, güler yüzlü insanları ve her dem içinize çekebileceğiniz kekik kokusu yıllardır Datça’yı gizli, küçük bir cennet kılmış.

Datça'nın en ünlü bükleri Hayıtbükü, Kızılbük, Palamutbükü ve Oyabükü.  Yarım adanın en ünlü koyu denince akla Kargı Koyu geliyor.  Koyu keşfetmek için güne keyifli bir köy kahvaltısıyla başlayabilir ve sonrasında denizin tadını çıkarabilirsiniz. Datça’nın mavi bayrakları plajları ise Aktur Tatil Sitesi Plajı, Aktur Kamping Plajı, Karaincir Plajı, Hastanealtı Plajı, Periliköşk Plajı, Billurkent Plajı olarak sıralanabilir.Papatyalar ve orkideler her adımda karşınıza çıkıyor. Zaten Türkiye’deki 154 tür yabani orkidenin bir bölümü yetişmek için Datça Yarımadasını seçmiş.

Datça sezona Mayıs ayıyla merhaba diyerek sonbahara kadar yoğun turist alan bir nokta. Bu nedenle konaklama açısından önceden rezervasyon yapmanız şart. Butik otel ve pansiyon seçenekleri ise bol ve fiyatları değişken.

Knidos Antik Kenti

Kuruluşu Dorlar zamanına dayanan Knidos Antik Kent, tarih boyunca pek çok ünlü isme ev sahipliği yapmış. Bu isimlerden bazıları Eudoxus, Sostrates, Bryxis ve Skopas. Tarihi kalıntıları gezmek için tekne turlarından yararlanabilirsiniz.

Can Yücel ve Datça

1999 yılında kaybettiğimiz ünlü şair Can Yücel de Datça âşıklarından biriydi. Bize şairin bu sevgisini en güzel Hıdrellez şiirinin, “Datça olacak Datça… Sevda, aşk ve tazelik… Ben bu yarımadayı kucağıma kapıp öleceğim… İşte bu şairin ve ölümün emri…” dizeleri anlatıyor. Arzu ederseniz Eski Datça Mahallesi’nde Can Yücel Sokağı’nı ve şairin evini gezebilirsiniz.  Can Yücel’in sağlığında sık sık gelip oturduğu ve Can Yücel Kahvesi olarak anılan Orhan’ın Yeri isimli bir de köy kahvesi var.

Bunları Almadan Datça’dan Ayrılmayın

Ülkemizin en lezzetli bademleri, şubat ayında açan beyaz çiçekleriyle Datça’yı bir gelin gibi süslüyor. Bademi kabuklu haliyle uzun süre buzdolabında saklayabileceğiniz için giderken satın almanız da mümkün. Şifa niyetine tüketebileceğiniz kekik balı ise, gerek cumartesi günleri kurulan büyük pazardan, gerekse kekik balı satan dükkânlardan temin edilebilir. Polen balı, arı sütü ve tabii ki zeytinyağı da Datça’dan mutfağınıza taşınması gerekenler listesinde. Organik zeytinyağı Yazıköy’deki mengenlerden alınabilir.

Yöresel lezzetler dendiğinde, Dallampa, ilabada ve karaville en meşhur yemekler arasında. Bademli incir tatlısı ve lokma tatlısını yemeden Datça’dan ayrılmamalısınız. Balık restoranları merkezde ve feribot iskelesinin çevresinde pek çok menü ve fiyat seçeneği ile ziyaretçilerine enfes damak tatları sunuyor.  Tatilinizden bir hatıra olarak iğne oyası ürünlerden satın almayı da unutmayın.

 

 

SOSYAL MEDYA
DİĞER HABERLER
GELECEK SAYIDA
Yukarı Dudullu Mah. Modoko Mobilyacılar Sitesi - Ümraniye/İSTANBUL
2015 © Copyright © Modoko. Tüm hakkı saklıdır. Materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.