DUYURULAR :
  • “ Modoko Life yeni sayısı yayında! Tükenmeden hemen almanızı öneririz. “
  • “ Modoko Life Exclusive D&R'da... “
  • “ Ve Dergimiz 3 Yaşında! “
GERİ DÖN

Sade, Yalın, Kaliteli ve Gösterişten Uzak Bir Yaşam Tasarımı...

Cenk Bey kariyerinizden biraz bahseder misiniz?
 
Ben Almanya’da doğdum ardından Türkiye’ye geldim. Lise eğitimimi Resim bölümünde okudum. Kocaeli Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden birincilikle ve üstün başarı ödülü ile mezun oldum. Çeşitli firmalarda ve mobilya sektöründe yoğun çalıştım. 4 buçuk yıldır da Çimen Mobilya’nın iç mimarlığını yapıyorum. Modern tarzında çalışmalar yapıyorum ama talepler doğrultusunda da avangart ve klasik de çalışabiliyorum.
 
Müşterilerinize kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz? 
 
Ünlü mimarlara bakacak olursak onların elbette oturmuş bir tarzı var ve zaten bu tarzlarının hemen öne çıkması ile tanınıyorlar. Ancak bazen tarzınızın olmasının bir anlamı yoktur. Bizler müşterinin isteklerini öncelikli tutarız, her zaman önce onun isteklerini ön plana çıkarmak isteriz. Bence böyle de olmalı. Müşterinin bir fikri olmalı mimar da istediğiniz o düşünceyi belirli başlıklarla harmanlayacak. Kendimi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Kısıtlayan kısmı daha çok bütçede olabiliyor. Müşteri için de firmalar içinde tasarımın en can sıkıcı kısmı maliyettir.
 
Nelerden ilham alırsınız?
 
Modern tarzda iç mimariye yönelik çalışıyoruz ve her türden evin tasarımını gerçekleştirebiliyoruz. Öncelikli amacımız sade, yalın, kaliteli, gösterişten uzak, verdiği bütçenin hakkını verebilecek işler çıkarmaya çalışıyoruz. İnsanlar önceden bir mobilya aldığı zaman, 10 yıl 20 yıl eşyalarını kullanıyorlardı. Ancak durum değişti. Yaza girerken ne yapmalıyım gibi kavramlar çıktı. İnsanlar mutsuzluk içinde ve bu mutsuzluktan çıkmak için ufak dokunuşlar istiyorlar hayatlarında. Örneğin bahara girerken morlar, maviler vs daha fazla kullanıyoruz. Tasarım biraz mevsimimin ilhamı ile yol alıyor bizim dünyamızda. 
 
 
Müşteri profiliniz nasıl?
 
Her telden çalan müşterimiz olabiliyor. Baze çiftler arasında bile görebiliyoruz. 6 ile 9 rakamı gibi. İnsanlar aynı şeye tersten bakabiliyor. Bazen ortak nokta bulabilmek için tersten bakmak da gerekiyor. İki tarafı da idare edebilen projeler geliştirdiğimiz olabiliyor.
 
İç mimariye bakış nasıl Türkiye’de?
Bence şu an umut verici durumda. Eskiye nazaran daha iyi. Bir ara tıkandı çünkü iç mimarın aldığı eğitim beceri kendini göstermeye başladı. İnsanlar tıkandıkça biraz daha sorgulamaya başladı ve iç mimarın önemi ortaya çıktı.
 
Sanat Tarihine ilginiz nasıl? İstanbul yapılarını nasıl buluyorsunuz?
 
Sanat tarihine ilgim çok fazla var. Resim kökenli olduğum için zorunlu olarak gördük. Mesleğimi de karşılayan bir konu ancak mobilya sektöründe farklıdır. İç mimari kendi içinde ayrılıyor. Mobilya sektörünü baz alırsak modern mobilyada bir etkisi olmuyor. Klasik de olmalıdır. Objenin tarihi mutlaka araştırılmalı.
 
Size en çok ne keyif verir bu işte?
 
Eskiz kısmı, ürünün şekillendiği giriş kısmından zevk alıyorum. İşe ilk başladığınızda her şeyi çiziyorsunuz gördüğünüz her şeyin bir ifadesini bulmaya çalışıyorsunuz ancak her zaman böyle olamıyor. Bazen günlerce eskiz çalışmanız gerekebiliyor. Çünkü uç uçabildiğin kadar, işin maddi boyutuna bakmıyorsunuz. Gelişme kısmı müşteri odaklı oluyor kısıtlamalar olabiliyor. Sonrası imalat ve pazarlama tarafı. Bizim işimizde bu da gerekiyor, yaptığınız bir işi pazarlayamadıktan sonra hiçbir anlamı yok.
 
Fuarlarla aranız nasıl?
 
Gidiyorum takip ediyorum rezervasyonları da yaptırdık. Günümüz tarzı İtalya’dan etkileniyor. Biraz ihracata dönmeye başladı çalışmalar ve Ortadoğu özelinde çalışmalar oluyor sıklıkla. 
 
Genç bir tasarımcısınız. Genç meslektaşlarınıza neler önerirsiniz? İşsizlik var biliyorsunuz?
 
Siz iyi olun zaten keşfedilirsiniz. Okul, eğitim tamam önemlidir ancak kişinin kendisini de geliştirmesi lazım. Yüzde onluk kısmını okuldan aldıysam, pratik yaşamda, imalat kısmında öyle detaylar var ki işte yaşam içinde olmanın önemi çıkıyor. Tasarım, imalat, montaj ve pazarlama bu bir sarmal süreç ve pratik yaşamda kazandığınız deneyimler gerçekten önemli.
 
Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz…
SOSYAL MEDYA
DİĞER HABERLER
GELECEK SAYIDA
Yukarı Dudullu Mah. Modoko Mobilyacılar Sitesi - Ümraniye/İSTANBUL
2015 © Copyright © Modoko. Tüm hakkı saklıdır. Materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.