DUYURULAR :
  • “ Modoko Life yeni sayısı yayında! Tükenmeden hemen almanızı öneririz. “
  • “ Modoko Life Exclusive D&R'da... “
  • “ Ve Dergimiz 3 Yaşında! “
GERİ DÖN

Kandilli’nin incisi, boğaza nazır nadide bir koru, Cemile Sultan Korusu…

138 yıllık Cemile Sultan Korusu, Boğaza nazır manzarası ve restoranlarıyla tüm İstanbul ve yabancı misafirlerini ağırlayan, büyüleyici atmosferiyle dikkatimizi çekiyor. Ahmet Utku'nun değerli katkılarıyla sizin için Cemile Sultan Korusu’nda küçük bir gezintiye çıktık.

1960 İstanbul doğumlu Ahmet Utku, Cemile Sultan korusuyla turizm sektörüyle ilgilenmeye başladığı sırada tanışmış. Bu mekanı tüccarların sık sık ziyaret ettiğini hem kariyerli, hem de İstanbul'un kaliteli bir mekanı olarak anlatıyor. Cemile Sultan Korusu manzarasıyla ve seçkin menüleriyle herkesin geldiği, ziyaret ettiği bir tesis.

Önceleri 1990'lı yıllarda Cemile Sultan Korusu'nun, top arazisi olarak toprağı satın alınıyor. Önceden büyük bir yangın geçirmiş. Koru içerisinde Cici Bey Köşkü varmış, yangın sırasında yanmış. Cici Bey Köşkü şuan Odalar ve Borsalar Birliği'nin müracatıyla, tekrar yapılma aşamasındadır. Çıkan yangında çok eski ağaçlar küle dönmüştür. Bugün o eski ağaçlardan 3-5 tane kalmış. Fakat top arazisi olarak alınmasından sonra, tekrar ağaçlandırılmıştır. Bu güzel tesisin Hünkar, Koru, Havuz ve Kır Tepe olmak üzere dört tane restoranı vardır.. Bir de yazın hizmet veren açık alanları var. Bunlar da Şehzade Havuzbaşı ve Kırtepe'deki açık alanlardır. Maksimum 900 kişiye hizmet vermektedir. Kışlık tesisleri bu kadar büyük olmasa da 250-300 kişiye kadar hizmet verebiliyor. Hünkar Restoranı, Koru Restoranı ve Kır Tepe Çadır kapalı alanı ile toplantı odaları da bulunmaktadır.

Cemile Sultan ve Sultan Köşk, minik toplantı odaları olarak kullanılıyor. Ayrıca Neyime, Şehime ve Fulhane isimleriyle şömineli odaları var. İş adamlarına ve yurt dışından gelen misafirlere, yemekli toplantı salonlarıyla da hizmet vermektedir.  Büyük bir alana sahip olan Cemile Sultan Korusu, misafirlerini daha iyi ağırlayabilmek için 99 dönümlük arazide; tenis kortları, yüzme havuzları ve yürüyüş alanlarıyla, “Cemile Sultan Kadınlar Kulübü'nü”; yazın da açık hava sinema ve tiyatrosunu gelecekte yapılacak planları içerisine almıştır… Düğün, nişan, kına geceleri, mezuniyet, şirket yemekleri, iftar ve sahurlarda hizmet vermektedir. Hem davet amacıyla, hem de yakınlarının düğünlerinde şahitlik etmek için eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Turgut Özal ve Tayyip Erdoğan gibi önemli isimler ziyaretçileri arasındadır. Gerek mutfağı, gerek servisiyle bilinçli bir şekilde hizmet vermektedir.

Koru Restoranı’nda dünya mutfağını bulabilirsiniz. Burada pizzasından bonfilesine, günlük balığından makarnasına kadar hem kafe, hem de restoran hizmeti veriliyoe. Hünkar Restoran'ında ise et ağırlıklı, steak menüleri var. Koru içerisinde üç tane ara mutfak bulunmaktadır. Büyük davetlerde yemekler, ana mutfak olan Koru mutfakta hazırlanır, ara mutfaklara geçer ve oradan da servis yapılır. Ana mutfakları; Hünkar ve Koru Restoran’dır.

Cemile Sultan Korusu, işadamlarının da tercih ettiği mekanlar arasında yer almaktadır. Sivil toplum örgütleri ve MÜSİAD gibi önemli firmalara hizmet veren mekan, daha iyi hizmet verebilmek için geleceğe dair planlarını da arttırmaktadır.

Ahmet Utku Cemile Sultanı şöyle yorumluyor; " Türkiye bazında 10-20 sene öncesine baktığımızda, gerek İstanbul olsun, gerekse Türkiye olsun, daha önceki senelerin acıları var. Fakat son 10 senede gelinen nokta, olumlu. Bizim gençliğimizde İstanbul'da toplasanız beş tane beş yıldızlı otel vardı. Bilhassa hafta arası gittiğinizde, ilk iki katı boş, son iki veya üç katı dolu olurdu. Şimdi ise İstanbul'da bir hayli beş yıldızlı otel var. Otel demek inşaat, turizm, iş demektir. Her 40 saniyede bir uçak iniyor burada. Çünkü turistler bunu etkiliyor. Brunchla başlayıp, kadınlara özel şeyler de yapmayı düşünüyoruz. Kermeslerini, toplantılarını yapabilecekleri bir mekan haline getirmeyi hedefliyoruz. Cici Bey Köşkü aslına uygun bir şekilde burada tekrar yapılacaktır. Zaten Boğaziçi’nde imar olmasa da İTO Başkanımız İbrahim Çağlar; tarihe son derece saygılı. Burayı butik bir tesis olarak nitelendirebiliriz.

Kimse aşçı olamaz, kimse ceket de dikemez. Aşçıbaşının yaptığı işi bizim yapmamız mümkün değil. Geçmiş senelerin verdiği tecrübeyle, 150 kişi istihdam ediyoruz. İşletmede saygı da çok önemlidir. Bir insan bir yerlere gelip bir iş yapıyorsa bu gereklidir.

Cemile Sultan Köşkü'nün en güzel yanları; 500 m. civarında rakımı olan bu yerde, enstantaneler yakalıyoruz. Örneğin bir ağaçta 8-10 tane papağan görmeniz mümkün. Yazın gayet serindir. Dut ağacımızın gölgesi yetiyor. Kandilli zaten bir marka."

Biz de Ahmet Utku'ya, Modoko Lifexclusive ailesi olarak bizimle içtenlikle yaptığı söyleşisi ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

SOSYAL MEDYA
DİĞER HABERLER
GELECEK SAYIDA
Yukarı Dudullu Mah. Modoko Mobilyacılar Sitesi - Ümraniye/İSTANBUL
2015 © Copyright © Modoko. Tüm hakkı saklıdır. Materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.