DUYURULAR :
  • “ Modoko Life yeni sayısı yayında! Tükenmeden hemen almanızı öneririz. “
  • “ Modoko Life Exclusive D&R'da... “
  • “ Ve Dergimiz 3 Yaşında! “
GERİ DÖN

BİN BİR GECE MASALLARININ CAMİSİ; NASIR EL MÜLK

İran’ın Şiraz şehrinde bulunana tarihi Nasır el-Mülk Camii rengârenk çini ve vitray çalışmalarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Tarihine baktığımızda 1876 yılında Kaçar Hanedanı’ndan Mirza Hasan Ali Nasir El-Mülk’ün emriyle yapımına başlanıp 1888 yılında tamamlanan caminin mimar ve tasarımcıları Muhammed Hasan-e-Memar ve Muhammed Reza Kashi.

Cami günümüzde Nasır El Mülk Yardımlaşma Vakfı tarafından koruma altında ve ibadete açık. Renk ahengi ve ince işçiliğiyle göze çarpan caminin süslemesinde ağırlıklı olarak pembe renk kullanıldığı için “Pembe Camii” olarak da biliniyor. Vitray sanatının mühendislikle buluştuğu camide adeta bir renk cümbüşü hâkim ve özellikle gün doğumunda cami adeta canlanıyor. Caminin içi de en az dışı kadar büyüleyici. Nasıl El Mülk, doğal ve sanatsal tasarımı itibariyle tam olarak bir cami, ancak aynı zamanda bir meditasyon evi, bir dergah ya da huzur kaynağı görevini de görüyor. Cami içerisindeki duvarlarda, tavanda ve çeşitli yapıların üzerine tezhip ile işlenmiş yine rengârenk motifler ve Arapça yazmalar mevcut. Yolunuz İran’a düştüğü takdirde görsel bir şölen için bu muhteşem yapıyı özellikle sabah saatlerinde ziyaret etmeyi unutmayın. 

 

SOSYAL MEDYA
DİĞER HABERLER
GELECEK SAYIDA
Yukarı Dudullu Mah. Modoko Mobilyacılar Sitesi - Ümraniye/İSTANBUL
2015 © Copyright © Modoko. Tüm hakkı saklıdır. Materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.